قویحسودشیطانشیطانخندهگریهقویاجازهآرامگریهخندهسبزقویحسودتلفنکچلشیطانقوی

خانه ميرزا چون نگیني در قاب شهر رشت مي درخشد

آري میرزا یونس كه بعدها مشهور به میرزاكوچك خان جنگلی شد در محله استاد سرا  نزديك ميدان تاريخي شهرداري رشت در يك خانواده مذهبی چشم به جهان گشود.

خانه ميرزا چون نگینی در قاب شهر رشت مي درخشد و در طول سال و به خصوص در ایام تعطیل مردم را به خود فرا می خواند. اين  خانه که رنگ و بوی بزرگ مرد تاریخ را می دهدهمواره ياد آورمردي دریا دل  است كه به قلب حادثه زد تا تاریخ را بسازد و اینگونه بود که ماندگار شد.

خانه تاریخی و قدیمی  ميرزا  شامل دو طبقه است که هر طبقه چهار اتاق،ایوان و دو پلکان در دو طرف خانه برای ورود به ایوان و اتاق‌های طبقه بالا و  شامل حیاطی وسیع که تا پشت تکیه مستوفی امتداد داشته است.

فضاي طبقه پایین اين خانه تبديل به  نمایشگاهی دائمی از کتب مربوط به تاریخ گیلان و نهضت جنگل و طبقه بالا اتاق‌های محل زندگی خانواده استادسرایی مانند آنچه در قدیم وجود داشته پذيراي علاقه مندان به تاريخ مي باشد.

اين خانه  یکی از نشانه های هویتی مردم گيلان به حساب می آيد  كه  حدود ۸۰ سال پیش توسط رحیم‌خان برادر میرزا کوچک به شخصی به نام ابراهیم کلیمی اصفهانی و در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی به مرحوم سیف‌الله ملک‌زاده  فروخته  و سپس توسط فرزندان ملک‌زاده  به فروش قسمت بیشتر این خانه اقدام کردند وبخش باقیمانده از خانه میرزا هم تا سال ۱۳۶۰ به مستاجران واگذار می‌شد.امتیاز بدهید :

| امتیاز : NAN
موضوع : | بازدید : 386
برچسب ها : خانه میرزا کوچک خان جنگلی، رشت ، نگین، میرزا یونس، محله استاد سرا، قاب شهر رشت، میدان تاریخی ,

تاريخ : جمعه 29 خرداد 1394 | 0 قبل از ظهر | نویسنده : معین فرد |