پروفسور اسدالله آل بویه

 ایشان در سال ۱۲۸۷ ، در دیلمان به دنیا آمد. پس از به پایان بردن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در سیاهکل و رشت ، به تهران رفته و در دبیرستان دارالفنون ادامه تحصیل داد. او پس از آنکه در سال ۱۳۰۷دیپلم خود را از آن دبیرستان اخذ نمود ، از سوی وزارت فرهنگ برای ادامه تحصیل به فرانسه اعزام شد و پس از تکمیل زبان در « لیسه تورنون » فرانسه ، در دانشکده نانسی به تحصیل در رشته ی ریاضیات و محاسبات و انتگرال و مکانیک استدلالی و هندسعه عالی پرداخت و به اخذ مدرک لیسانس نائل گردید. آل بویه تحصیلات خود را در دانشگاه سوربن پاریس ادامه داد، تا آنکه موفق به اخذ درجه ی دکترای ریاضی گردید. دکتر آل بویه پس از به پایان بردن تحصیلات خود در خارج از کشور ، به ایران بازگشت و از سال ۱۳۱۴ در دانشگاه به تدریس اشتغال ورزید. وی علاوه بر تدریس در دانشگاه ، مشاغل اداری متعددی از قبیل ریاست کل کارگزینی وزارت دارایی ، مدیریت کل دبیرخانه دانشگاه تهران ، معاونت وزارت فرهنگ ، عضویت در شورای عالی فرهنگ ، عضویت در شورای عالی دانشگاه و شورای عالی معادن را به عهده داشته است.

پروفسور احمد رضا دهپور

دکتر دهپور متولد اسپیلی منطقه دیلمان سیاهکل بوده و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس مشیر و فرهنگ سیاهکل و فردوسی انزلی به پایان رسانده است . تحصیلات داروسازی را با ورود به دانشکده ی داروسازی دانشگاه تهران در ۱۳۵۲ آغاز کرد و در ۱۳۵۷ دکتری و تخصص خود را در رشته ی فارماکولوژی از دانشکده ی پزشکی دانشگاه تهران با راهنمایی پروفسور فرانک مایکل از دانشگاه کمبریج , کسب نمود . وی در حال حاظر استاد فارماکولوژی دانشکده ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران و adjunct professorانیستیتو بیوشیمی و بیو فیزیک (IIB)دانشگاه تهران می باشند .

پروفسور سیاوش فلاحتکار 

پروفسور سیاوش فلاحتکار ، فرزند عزیز  فلاحتکار در سال  ۱۳۴۴ در سیاهکل دیده به جهان گشود. وی تمامی مراحل تحصیلی دانش آموزی خود را در سیاهکل گذراند و به همراه دکتر محمود یوسفی مشهور، فوق تخصص بیماری‌های دستگاه گوارش و از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه گیلان، از فارغ التحصیلان موفق دبیرستان شهید رجایی سیاهکل می باشد.

وی در سال ۱۳۶۲ پس از قبولی در آزمون کنکور در رشته پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته و در سال ۱۳۶۹ با رتبه ی ممتازی از این دانشگاه فارغ التحصیل گردید. وی که همواره دانشجوی ممتازی بود با تلاش و جدیت تمام خود را برای قبولی در رشته ی تخصصی مورد علاقۀ خود آماده نمود و بلافاصله پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۳۶۹ در مقطع دکترای تخصصی بالینی و در رشتۀ ارولوژی دانشگاه گیلان پذیرفته شد و در سال ۱۳۷۴ مدرک تخصصی خود را در رشتۀ ارولوژی دریافت نمودند.  در ادامه ی روند جویندگی دانش و موفقیت در سال ۱۳۹۰ نیز در مقطع فوق تخصص گرایش ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته و هم اکنون نیز مشغول طی این دوره است.
ایشان پس از اخذ دکترای تخصصی خود برای تدریس وارد دانشگاه علومپزشکی گیلان گردید و هم اکنون از اعضای علمی این دانشگاه بوده و در سال
۱۳۸۸ در سن ۴۴ سالگی به درجه استادی رسیدند.

 پروفسور فاحتکار هم اکنون رئیس مرکز تحقیقات ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(۱) ، ابداع کننده ی روش جدید خارج کردن سنگ‌های بزرگ(شاخ گوزنی) کلیه از بدن در سطح جهان که یکی از کتابهای تالیفی به سرپرستی وی از سوی مراکز معتبر پزشکی دنیا به عنوان مرجع معرفی شده است

غلامحسین دیلمی رزمخواه

غلامحسین(سیاوش) دیلمی رزمخواه فرزند جعفربیگ در۱۲۸۲ه.ش در دیار دیلم (در مرز ییلاقات بین سیاهکل و لنگرود) دیده به جهان گشود. وی از اعضای نهضت جنگل، از افسران عالی رتبه ارتش ایران، استاندار آذربایجان غربی و سناتور انتخابی گیلان در دوره هفتم مجلس سنا بود.

از نوجوانی به نهضت جنگل به همراهی میرزا کوچک خان جنگلیپیوست و تعلیمات نظامی را تحت نظر افسران آلمانی و ایرانی و ترک و روس سفید فراگرفت.

هم اکنون بوستان شمس جهان واقع در سیاهکل از املاک اهدایی خانواده ایشان بوده که به علت نزدیکی با دانشگاه و چند مدرسه و ساخت کتابخانه عمومی در آنجا به محلی فرهنگی جهت رفت و آمد دانشجویان و دانش آموزان تبدیل گردیده است .

منبع : پایگاه اطلاع رسانی گردشگری سیاهکل دیلمانامتیاز بدهید :

| امتیاز : 0
موضوع : | بازدید : 947
برچسب ها : مشهیر سیاهکل، پروفسور اسدالله آل بویه،پروفسور احمد رضا دهپور،پروفسور سیا وش فلاحتکار، غلامحسین دیلمی رزمخواه,

تاريخ : دوشنبه 9 شهريور 1394 | 2 قبل از ظهر | نویسنده : معین فرد |
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123