شیطانخندهقویقویسبزگریهمتفکرخندهشیطانقوی

قطار سال ۹۵ به گیلان می‌رسد

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با بیان اینکه ۹۰ درصد زیرسازی راه‌آهن مسیر قزوین‌ ـ‌ رشت انجام شده است، گفت: ۴۰ درصد در این مسیر ریل‌گذاری شده است.

شعبانعلی خاوری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به وضعیت ساخت پروژه ملی راه‌آهن گیلان اظهار کرد: تاکنون ۹۰ درصد زیرسازی راه‌آهن قزوین‌ـ‌ رشت انجام شده است.

وی از ریل‌گذاری ۴۰ درصد مسیر راه‌آهن قزوین‌ ـ‌ رشت خبر داد و گفت: راه‌آهن قزوین‌‌ ـ رشت به طول ۱۶۵ کیلومتر است که قطار مسافری با ظرفیت سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سال با سرعت ۱۶۰ کیلومتر در این مسیر تردد می‌کند.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان مسیر مذکور را محل تردد قطار باری عنوان کرد و افزود: برای این مسیر قطار باری با سرعت ۱۲۰ کیلومتر و جابه‌جایی و حمل ۱۰ میلیون تن بار در سال طراحی شده است.

وی با اشاره به اینکه برای راه‌آهن گیلان ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: امسال ۲۸۰ میلیارد تومان در قانون بودجه برای راه‌آهن اعتبار گذاشته و برای سال آینده نیز ۳۵۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

خاوری درباره زمان راه‌اندازی راه‌آهن قزوین‌ـ‌رشت یادآور شد: در صورت اختصاص اعتبارات مذکور سال ۹۵ سوت قطار قزوین ـ‌رشت در گیلان به صدا در می‌آید.

وی با اشاره به ساخت مسیر راه‌آهن قزوین‌ ـ‌ رشت‌ ـ‌ انزلی‌ ـ آستارا، خاطرنشان کرد: ساخت راه‌آهن قزوین‌‌ ـ رشت‌ ـ بندرانزلی‌ ـ‌ آستارا از دستاوردهای سفر هیئت دولت به گیلان است و با اتمام محور قزوین‌ ـ‌ رشت بلافاصله احداث آن انجام می‌شود و از اکنون اقدام‌هایی در این زمینه در حال انجام است.

این مسئول راه‌آهن قزوین‌ـ‌ رشت را از ایستگاه رشت به دو شاخه رشت‌ ـ انزلی ذکر کرد و متذکر شد: این مسیر تا انزلی به طول ۴۱ کیلومتر و در محور راه‌آهن رشت‌ ـ‌ آستارا به طول ۱۶۵ کیلومتر تقسیم می‌شود.

وی احداث راه‌آهن قزوین‌ـ‌رشت‌ـ‌بندرانزلی‌ـ‌آستارا را به دلیل موقعیت بسیار مناسب و خوب دارای توجیه اقتصادی بالایی دانست و یادآور شد: این پروژه بهترین مسیر برای اتصال کریدور شمال‌‌- جنوب و شرق‌ ـ‌ غرب است.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی در سیاهکلامتیاز بدهید :

| امتیاز : 0
موضوع : | بازدید : 371
برچسب ها : قطار، سال95، گیلان، ساهکل،مدیرکل، خاوری، راه آهن,

تاريخ : پنجشنبه 19 آذر 1394 | 6 بعد از ظهر | نویسنده : معین فرد |
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123